Jak wybrać pierwsze zabawki dla dziecka?

W teorii, wybór zabawki nie powinien być problemem. Sklep oferuje plusz, plastikowe i drewniane zabawki. Ale jak z tak szerokiego asortymentu wybrać coś dla swojego dziecka, co uprzyjemni mu czas, nauczy go czegoś nowego, a jednocześnie będzie bezpieczne?

Jakie zabawki powinniśmy kupować?

Gadżety dziecięce muszą się dostosować do wieku, w przeciwnym razie nie będą w stanie funkcjonować. Dla noworodków i niemowląt poniżej 3 miesiąca życia pierwsza zabawka powinna stymulować ich wzrok i słuch, dlatego przydatne będą:

  • kolorowe grzechotki,
  • dzwonki,
  • zabawki wydające dźwięki podczas ruchu.

Eksperci sugerują, że zabawki te powinny być pokazywane dziecku z niewielkiej odległości (np. 20-30 cm). Zabawka powinna być umieszczona na wysokości środkowej części twarzy. Tradycyjnymi zabawkami edukacyjnymi dla dzieci są również karuzele instalowane nad łóżeczkiem. Zawieszone na nich postacie powinny poruszać się powoli.

Jakie zabawki sprawdzą się dla starszego dziecka?

Dziecko w wieku 4-6 miesięcy zaczyna trzymać zabawki w rączce, a co ważne – w buzi, więc powinno się tu kupować tylko certyfikowane zabawki dla dzieci wykonane z bezpiecznych materiałów. To właśnie wtedy się powinno kupić pierwszy gryzak i zabawki do kąpieli. W ciągu kilku następnych miesięcy możesz używać maskotek, lalek, książeczek z obrazkami i klocków.

Co wybierać dla dziewczynek i chłopców?

Na przykład, zabawka edukacyjna odpowiednia dla jednorocznych dzieci to pojemnik z otworami, na których dziecko musi zamontować odpowiednie klocki. Oferowane na rynku mają różne kształty (np. zwierzęta, pojazdy) i są wykonane z różnych materiałów – puszyste (jednak dla młodszych, miesięcznych dzieci), plastikowe i drewniane. Można również używać zabawek w postaci samochodów. Jazda na rowerze sprawia, że ruch jest bardziej stabilny i bezpieczny. Jest to bardzo ważne dla małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Ponieważ dzieci lubią wszelkiego rodzaju gadżety, które wydają dźwięki, można również kupić instrumenty muzyczne dla maluchów. Jeśli nie planujesz wydawać zbyt dużo pieniędzy na zabawki, akcesoria kuchenne mogą być również używane jako instrumenty muzyczne.

Zabawki na pierwsze urodziny

Jeśli szukasz zabawek na pierwsze urodziny, możesz również kupić kredki do rysowania dla swoich dzieci. Nadszedł czas, aby dziecko powoli nauczyło się rysować kształty i bawić kolorami. Wybierajmy kredki, które są bezpieczne dla berbeci. Powinny być również wystarczająco duże, aby dziecko mogło je łatwo trzymać w rękach.

Boże Narodzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com